Przebacz z serca

Nie, nie przebaczę! – bo zostałem skrzywdzony, a jemu jest dobrze, tak być nie może!
Nie, nie przebaczę! – bo on musi ponieść karę, gdzie by inaczej była sprawiedliwość!
Nie, nie przebaczę! – bo chcę mieć satysfakcję, tę przyjemność, że ma za swoje!
Nie, nie przebaczę! – bo znów mnie wykorzysta, zrani, będzie tak dalej robił!
Nie, nie przebaczę…!!!

Ilu z nas tak myśli? Ilu z nas nie chce przebaczyć, nie potrafi przebaczyć, choć czuje, że są ludzie, do których ma żal?

A Jezus dziś uczy: Przebacz z serca – zawsze! – bo: pamiętaj na ostatnie rzeczy i przestań nienawidzić. Może okaże się, że niedługo staniesz przed Bogiem i co się okaże? – że w tobie jest nienawiść zamiast miłości.

A nienawiść jest obcą Bogu rzeczą.

A Jezus dziś uczy: Przebacz z serca – zawsze! – bo jak nie masz miłosierdzia nad człowiekiem podobnym do ciebie – jakże błagać będziesz o odpuszczenie własnych grzechów? Chcesz by Bóg odpuścił ci grzechy?

A Jezus dziś uczy: Przebacz z serca – zawsze! – bo Bóg jak ten król z Ewangelii, przebacza tobie i chce byś dlatego przebaczał, że On tak wiele ci darował, tak wiele. Jezus z krzyża tym, którzy Go skazali, znieważyli, zamęczyli i zabili – przebaczył. A ty, jako chrześcijanin masz go naśladować! Bo nie ma takiego dnia, abyśmy nie przebaczali 77 razy. Bo przecież on strzelił drzwiami, ona rozbiła szklankę. Ten nie chce mówić, a tamten podnosi głos zupełnie bez powodu. Oszukano nas wydając nam pieniądze lub ważąc nam towar. Musimy zatem przebaczyć 77 razy. Bo przebaczenie jest warunkiem zdrowia psychicznego.  Przeciw stresom ludzie kupują tabletki. A tymczasem jedynym skutecznym lekarstwem na nie jest wybaczenie. Gdybyśmy umieli z niego korzystać, bylibyśmy o wiele zdrowsi.

Chrystus założył na ziemi szkołę przebaczającej miłości. Sprawę postawił tak jasno, że na progu świątyni każe nam zastanowić się czy przebaczyliśmy wszystkim. Wtedy dopiero możemy podejść do ołtarza i uczestniczyć w Eucharystii.

Wasz Proboszcz O. Andrzej Mikołajczyk O.Carm

24 niedziela zwykła – rok A 17.09.2017

01_Chyżne