Przemiana

Jest w dzisiejszej ewangelii słowo, które nas podnosi na duchu, słowo do którego każdy wzdycha i słowo, które zrobiło zawrotną popularność – to słowo brzmi: PRZEMIANA, PRZEMIENIENIE. Przemiana ustrojów społecznych, politycznych, gospodarczych, przemiany w świecie, w państwie, w Kościele…

Ludzie oczekują przemian. Ludzie się cieszą, że jeśli dokona się przemiana to będzie im lepiej. A jeśli nie jest im lepiej to ludzie narzekają. Czasem nam się wmawia, że jest już lepiej. Ale ludziom otwierają się oczy, że jest coraz trudniej. Bo nic nie pomoże, że zmieni się ustrój, system, prezydent… jeśli na miejsce jednych leni  – przyjdą inni, na miejsce jednych złodziei – inni złodzieje, na miejsce starych kanciarzy – nowi. Żadna przemiana ustrojów, administracji nie uszczęśliwi człowieka, jeśli człowiek nie dokona przemiany wewnątrz siebie.  

Życie chrześcijanina, nasze życie jest nieustannym wychodzeniem na górę. Wydawałoby się, że kolejną zwykłą wędrówką by się pomodlić, odpocząć nieco od zgiełku świata, problemów, zabiegania. Bóg jednak, spotykając człowieka, „wyciągając” go na Górę Tabor nie pozostawia niczego takim, jakim było wcześniej – zmienia i przemienia to spotkanie w objawienie swej Miłości, zwyczajną, rutynową modlitwę w radość z oglądania Syna Bożego, wlewa do serca pociechę, że samemu, skoro się tu zostało zabranym, jest się umiłowanym przez Boga.

Musimy znosić ludzi, co żyją pośród nas i nam nie dają żyć – ludzi niemądrych, ordynarnych, nieszczerych; musimy żyć pośród ludzi, którzy zatruwają nam życie we wspólnych biurach, szkołach, nawet domach: mój mąż pijak, moja córka – złośnica, moja teściowa – sekutnica… co nam pomoże ewangelia w tych warunkach? Nie w tym rzecz, abyśmy przemieniali wszystko to, co dla nas jest niewygodne, a czego przemienić się nie da. Chodzi o to byśmy się sami przemieniali. To są słodkie chwile Góry Tabor. Ważne, aby Chrystus był z nami także po zejściu z tej Góry Przemienienia, w tych naszych dniach codziennych. Aby był z nami przez swoje prawa i zasady. Bo tylko to jest gwarancją dobrej naszej przemiany.

Wasz Proboszcz O. Andrzej Mikołajczyk O.Carm

2 niedziela wielkiego postu 21.02.2016

01_Chyżne