Bóg daje nam czas

W komentarzu do dzisiejszej Ewangelii pewien duchowny pisze tak: „Bóg (…) daje nam czas, wciąż daje nam czas. Dzisiaj, jutro i ile będzie trzeba, żebyśmy zaczęli wierzyć.” To trochę niebezpieczne, bo prowadzić może do myślenia, że zawsze mamy czas. Otóż… Nie zawsze mamy czas. Czas płynie i czas się kończy.

Widziałem kiedyś ciekawą historyjkę obrazkową przedstawiającą człowieka w jego relacji do Boga, w różnych etapach jego życia z celnymi podpisami: za młody, za głupi, zajęty, zakochany, zapracowany, zabiegany, zatroskany, za stary. Ostatni rysunek to mogiła z krzyżem. I podpis: za… późno.

Może być za późno! Myślisz o Bogu, o nawróceniu, o modlitwie, o spowiedzi, ale myślisz, że zdążysz, że poczekasz, że przyjdzie jakiś mityczny „lepszy czas”. Może przyjdzie, ale może być za późno. To co jest realne to teraz. Przeszłość minęła – to jej cecha. Przyszłości jeszcze nie ma, dopiero nadejdzie – to też jej cecha. Chwila w której jesteś, to jest realne. I w tej chwili możesz być z Bogiem, a możesz być bez Niego. Obyś był z Nim. Życie bez Niego to bezpłodna figa. Niby żyjesz, ale co to za życie? Bez celu, bez owocu, bez sensu.

W Wielkim Poście szczególnie brzmi wezwanie Jana Chrzciciela: „Wydajcie więc owoce godne nawrócenia.”  Wszystko to prowadzi do tego, byśmy spojrzeli na swoje życie. Na owoce, które przynosimy, na ten „ślad”, który po sobie zostawiamy. Co dajemy światu? Co dajemy swojej rodzinie, bliskim, społeczności, w której żyjemy???

Są tacy, za którymi ciągnie się tylko czyjś płacz, cierpienie, rozczarowanie, niespełnione nadzieje, rozpacz. To też owoce, ale zatrute, o innych owocach pisze Biblia. Daj ludziom siebie, swoją uczciwą pracę, oparcie, odpowiedzialność, życzliwość i uśmiech. To jest owoc. Daj Bogu swoje zaangażowanie w budowanie Królestwa Bożego, w dzieło misji, ewangelizacji. To jest owoc. Daj społeczeństwu swoją mądrość, troskę o innych, budowanie sprawiedliwych…

Wielki Post nam wiele rzeczy ułatwia. Są gorzkie żale, jest droga krzyżowa, są rekolekcje. To pomaga. Daj się okopać, daj się obłożyć nawozem.  Daj owoc!

Wasz Proboszcz O. Andrzej Mikołajczyk O.Carm

3 niedziela wielkiego postu 28.02.2016

01_Chyżne