Strach

Strach nie może powodować wyborów naruszających godność osobistą – własną lub drugiego człowieka. Niestety, można podać przynajmniej kilka często powtarzających się przypadków, w których ta reguła nie obowiązuje:

  1. W ramach walki o stanowisko pracy, bojąc się utraty etatu, nie tak znowu rzadko zdarzają się różnego rodzaju zachowania nieetyczne, naruszające godność człowieka.
    2. Paraliżujący lęk przed drugim człowiekiem może popychać człowieka do kompromisów niegodnych chrześcijanina.
    3. Lęk przed kompromitacją niejednokrotnie niesie ze sobą postawę udawania kogoś innego (lepszego, bogatszego, mądrzejszego).
    4. Obawa przed zaszufladkowaniem zmusza niektórych do postaw niekonwencjonalnych i pretensjonalnych (np. ostentacyjna krytyka Kościoła, aby nie być posądzonym o dewocję).
    5. Lęk przed podjęciem decyzji może powodować zwlekanie lub nawet przenoszenie odpowiedzialności za ową decyzję na innych.

Można wyliczać postawy, które pod wpływem lęku stają się niegodnymi człowieka, chrześcijanina, katolika. Chrystus w dzisiejszej Ewangelii mówi do każdego odczuwającego obawę: Odwagi, Ja jestem, nie bójcie się”.

Wasz proboszcz O. Andrzej Mikołajczyk O. Carm.

19 niedziela zwykła – rok A 9.08.2020

01_Chyżne