Gwarancja przemiany

Jest w dzisiejszej Ewangelii słowo, które nas podnosi na duchu, słowo do którego każdy wzdycha i słowo, które zrobiło zawrotną popularność – to słowo brzmi: PRZEMIANA, PRZEMIENIENIE. Przemiana ustrojów społecznych, politycznych, gospodarczych, przemiany w świecie, w państwie, w Kościele…

Ludzie oczekują przemian. Ludzie się cieszą, że jeśli dokona się przemiana to będzie im lepiej. A jeśli nie jest im lepiej to ludzie narzekają. Czasem nam się wmawia, że jest już lepiej. Ale ludziom otwierają się oczy, że jest coraz trudniej. Bo – kochani – nic nie pomoże że zmieni się ustrój, system, prezydent… jeśli na miejsce jednych leni  – przyjdą inni, na miejsce jednych złodziei – inni złodzieje, na miejsce starych kanciarzy – nowi. Żadna przemiana ustrojów, administracji nie uszczęśliwi człowieka, jeśli człowiek nie dokona przemiany wewnątrz siebie.

Musimy znosić ludzi, co żyją pośród nas i nam nie dają żyć – ludzi niemądrych, ordynarnych, nieszczerych; musimy żyć pośród ludzi, którzy zatruwają nam życie we wspólnych biur – ach, szkołach, nawet domach: mój mąż pijak, moja córka – złośnica, moja teściowa – sekutnica… co nam pomoże ewangelia w tych warunkach? A może i ktoś z was mi powie: niech ks. proboszcz z Chyżnego innych przemienia Ewangelią, którą głosi; albo niech przyjdzie choroba, kalectwo, śmierć, pożar, powódź… i cóż da się tu przemienić? Doktor nie pomoże, ksiądz nie przemieni…. Nie w tym rzecz, abyśmy przemieniali wszystko to, co dla nas jest niewygodne, a czego przemienić się nie da. Chodzi o to byśmy się sami przemieniali. To są słodkie chwile Góry Tabor. Ważne, aby Chrystus był z nami także po zejściu z tej Góry Przemienienia, w tych naszych dniach codziennych. Aby był z nami przez swoje prawa i zasady. Bo tylko to jest gwarancją dobrej naszej przemiany.

Wasz Proboszcz O. Andrzej Mikołajczyk O.Carm

18 niedziela zwykła – Święto Przemienienia Pańskiego 06.08.2017

01_Chyżne