Nie prześpij świąt

Przed kilkoma dniami otrzymałem świąteczną kartkę, na której ktoś z moich znajomych napisał tylko trzy słowa: „Nie prześpij Świąt!”  Najpierw pomyślałem, że życzenia te są bardzo prozaiczne, rzec by można – niewiele wysilił się ten kto je napisał. Potem jednak, po głębszym zastanowieniu, doszedłem do wniosku, że słowa te oddają istotę okresu, który w tym tygodniu się zakończy, istotę Adwentu. A życzenie „Nie prześpij Świąt” jest niczym innym, jak życzeniem, by nie przegapić jedynej i niepowtarzalnej okazji spotkania z nadchodzącym Chrystusem w tajemnicy Jego Narodzenia.
Kiedy czytamy Ewangelię, która opisuje chwile tuż przed Bożym Narodzeniem, wtedy 2000 lat temu, to nie sposób nie dostrzec podobieństwa ze współczesnymi nam czasami. Także wtedy wielu ludzi nie dostrzegło w tym wydarzeniu nic nadzwyczajnego. Właściciel gospody do której zapukali poszukujący noclegu Józef i Maryja odprawił ich, wymawiając się brakiem miejsca. W ten sposób stracił szansę, by przyjąć pod swój dach rodzącego się Boga – ten człowiek przespał swoje Święta. Także inni, dla których narodzenie Jezusa było narodzinami człowieka jednego z tysięcy w tym dniu, a płacz Boga – Człowieka z betlejemskiego żłóbka, był tylko płaczem jakiegoś dziecka, nie dostrzegli znaków, które towarzyszyły Jego nadejściu i swoje Święta przespali.

„Historia kołem się toczy” – powiada przysłowie. Mimo upływu ponad 2000 lat od opisywanego przez Ewangelię wydarzenia, także dziś wielu ludzi nie dostrzega, że Bóg nadchodzi i szuka miejsca dla siebie. Może i my do nich należymy?

Jeśli ktoś dotychczasowy czas Adwentu zmarnotrawił, ma jeszcze szansę nie przespać swoich Świąt. Dzisiejsza niedziela niech będzie ostatnim dzwonkiem, budzącym nasze sumienia. A jeśli twoje serce, Siostro i Bracie, jest już czyste, niech nie pozostaje bierne: niech dla Boga obecnego w Eucharystii stanie się betlejemskim żłobkiem.

Pan jest już blisko! Wyjdźmy mu na spotkanie! Nie prześpijmy Jego nadejścia!

Wasz Proboszcz O. Andrzej Mikołajczyk O.Carm

IV niedziela adwentu – 18.12.2016

01_Chyżne