Bóg się narodził

Wybaczcie mi, że swoje słowo do Was mimo tak wielkiej Uroczystości rozpocznę tak zwyczajnie, wręcz naiwnie i banalnie.

Czy wierzysz, że „Bóg się nam narodził…”, że „Syn Boży stał się człowiekiem…” , że „Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami…”? Czy wierzysz w Prawdę, którą przynoszą te słowa? Przyzwyczailiśmy się do tej Prawdy, że „Bóg się narodził…” , że „Słowo stało się Ciałem…” i… przechodzimy obok niej obojętnie. Dlatego w naszym życiu religijnym mała pomyłka, o którą w te Święta  wypełnione rozlicznymi zwyczajami, nietrudno.

Nie potrafimy bądź już nie umiemy się cieszyć prawdą, że „Bóg się narodził”. Nie umiemy bądź już nie potrafimy się cieszyć prawdą, że „Słowo stało się Ciałem”. Ale za to, jak doskonale cieszymy się zieloną, przystrojoną, świecącą choinką; wigilijną kolacją, na którą koniecznie musi być karp i barszcz a do barszczu uszka, koniecznie z grzybami; białym opłatkiem, którym się dzielimy, zapominając, że sercem trzeba się dzielić nie tylko opłatkiem; tradycyjnym wolnym miejscem u stołu. Cieszymy się tymi zewnętrznymi zwyczajami, zapominając o tym, co najważniejsze, że „Bóg się narodził, a Słowo stało się Ciałem i Syn Boży stał się człowiekiem…”

Gdzie się te Prawdy podziały? Czyżby pozostały tylko w kolędach? W kościele przy żłóbku? A w życiu?…

Niech „Słowo staje się Ciałem” w życiu każdego z nas! Bo nie wystarczy mówić: Wierzymy, że „Bóg się narodził”. Ważniejsze jest , aby tą prawdą wiary żyć na co dzień.

W czasie Bożego Narodzenia na chwile odłóż zegarek spóźnień, zamknij na klucz pytania o pytania, odłóż na bok a może wyrzuć myśli niezałatwione.
Radości otwórz drzwi domu i serca, miłości pokaż drogę bez zakrętów,  szczęściu daj trudne zadanie by było nawet wtedy kiedy go niema i pomyśl, że cud narodzin Boga to coroczna witamina mądrej nadziei i mocnego spokoju,  to chwila zadumy nad nami i tymi których kochamy, to matki przytulenia drogowskaz i dziecka uśmiech jak światło.

Jak co roku proszę przyjąć życzenia dłuższe od Wesołych  Świąt:
niech dobre świąteczne myśli zostaną z nami w każdej chwili Nowego Roku,
niech dobre życzenia spełnią się bo Cuda są dla ludzi,
niech dobre prezenty każdego dnia wzbogacają nas o Zdrowie, Spokój i  Miłość.

Wasz Proboszcz O. Andrzej Mikołajczyk O.Carm

Boże Narodzenie – 25.12.2016

01_Chyżne