Chrześcijanin nie może być obojętnym

Dziś niedziela Trójcy Przenajświętszej. Chcemy uczcić Boga, ale też dotknąć Go w tajemnicy Jego istnienia i działania, Jego wielkości i Jego prostoty. Nie, nie będę usiłował powtarzać teologicznych traktatów na ten temat. Bo obawiam się, że im bardziej wyszukane słowa, im bardziej skomplikowane wywody – tym łatwiej w człowieku obudzić obojętność. Każdy gotów wtedy pomyśleć: Bóg? To zbyt skomplikowane, nie dla mnie, ja tylko paciorek na wszelki wypadek odmówię i tyle. Może jeszcze do spowiedzi na Wielkanoc pójdę, bo też nigdy nic nie wiadomo.

To jedna z dróg prowadzących do obojętności wobec Boga. Bardzo wielu ludzi nią idzie. Uważają się za chrześcijan, o chrzest dzieci poproszą, o religijny pogrzeb walczyć będą – ale tak naprawdę wobec spraw wiary są obojętni, a wobec Kościoła bywają wrogo nastawieni. Nie potępiam, nawet nie śmiem osądzać. Ja ich rozumiem i dlatego chcę na nowo zrozumieć swoją wiarę, wiarę Kościoła. Zrozumieć na tyle, na ile to możliwe. I odnaleźć w niej to, co istotne, najważniejsze – a zarazem odnaleźć prostotę samego Boga. Bo ty my komplikujemy mówienie o Nim. Zdaje się nam, że jeśli skonstruujemy bardziej złożone wywody, im bardziej naszpikujemy je cytatami z Biblii, im więcej autorytetów przytoczymy – tym bliżej będziemy tajemnicy Boga. I to jest wina nas, gorąco wierzących.

Chrześcijanin nie może być obojętnym. Więcej powiem: chrześcijanin ma powody, by obojętnym wobec Boga nie być. Zapomnijmy na chwilę o Jego wielkości, o mocy zmartwychwstania, o chwale wniebowstąpienia. Zobaczmy człowieka otoczonego zwykłymi ludźmi. Mężczyznę, który jak oni pracował na galilejskich polach i winnicach, który wraz z nimi co szabat przychodził do synagogi, by wielbić Boga, który wmieszany w tłum pielgrzymów wędrował na święta do Jerozolimy, by pokłon Przedwiecznemu oddać…

 Droga do Przedwiecznego nam nie na skróty, ale przez Jezusa, Bożego Syna, przez radość Ducha Świętego.

Wasz Proboszcz O. Andrzej Mikołajczyk O.Carm

Niedziela Trójcy Przenajświętszej 22.05.2016

01_Chyżne