Świętość

Jakby na to nie patrzeć, zdanie Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego” jest zdecydowanie szokujące, tak jak i cała dzisiejsza Ewangelia. Powiedzieć do kapłanów i starszych, do przełożonych i ludzi ogólnie szanowanych, że prostytutki i pogardzani poborcy podatkowi będą pierwsi w Królestwie Bożym, to tak, jakby powiedzieć dzisiaj te same słowa do księży, biskupów, a może nawet kilku kardynałów … Szokujące i obraźliwe!! Toż jest to zamach na Kościół i szarganie świętości!

Ale gdyby tobie Chrystus powiedział: “Ludzie którymi pogardzasz i których ty uważasz za grzeszników, wejdą przed tobą do Królestwa Bożego…“, to i czy ty nie czułbyś się upokorzony i zagrożony w Twojej sprawiedliwości i rzekomej prawości? Nie zapominaj jednak, że Chrystus powiedział też: “Nie ci, którzy mi mówią Panie, Panie, wejdą do Królestwa, ale ci, którzy pełnią wolę Ojca…” Nie wystarczy więc nawet regularne chodzenie do kościoła i odmawiać codzienne pacierze, nie wystarczy spełnianie wszystkich przepisów prawa i nie wystarczy twoja własna doskonałość… jeśli za tym nie idą czyny miłosierdzia i konkretne działania wobec bliźniego.

Nie bądź pewny swojej świętości, ani też nie osądzaj innych, abyś przypadkiem nie był zaskoczony tą trzecią niespodzianką w wieczności…

Wasz proboszcz O. Andrzej Mikołajczyk O. Carm.

26 niedziela zwykła – rok A 27.09.2020

01_Chyżne