Przestałem wierzyć

Tak często słyszy się zdanie: przestałem chodzić do kościoła, przestałem wierzyć w Boga, bo … i tutaj cała litania grzechów innych ludzi; biskupów, księży, katechetów, sąsiadów, znajomych, teściowej, teścia czy kogoś z rodziny.

A czemu nie powiedzieć wprost:
Przestałem chodzić do kościoła, wyrzuciłem Pana Boga ze swojego życia, bo jest mi niewygodny, bo za dużo ode mnie wymaga, bo nie pasuje mi do tego co robię!!?? Nie mów, że w Boga nie wierzysz. Powiedz raczej uczciwie, że On ci w życiu zawadza i przeszkadza, że nie możesz przyjąć czy uznać Jego istnienia, bo konsekwentnie musiałbyś odrzucić siebie, zmienić swoje życie, bo nie mógłbyś być nadal zarozumiałym egoistą, zapatrzonym w siebie, szukającym jedynie przyjemności i swoich jedynie korzyści.

Czemu nie powiedzieć wprost, że przyczyną naszej małej i słabej wiary jest po prostu to, że tego daru otrzymanego na Chrzcie Świętym nie rozwijali w nas nasi rodzice ale i my sami ?

W czasie pierwszej wizyty we Francji a było to na początku lat 80-tych  Św.  Jan Paweł II zadał Francuzom bardzo kłopotliwe pytanie: „Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?” Należałoby zapytać dzisiaj całą Europę: Chrześcijańska Europo, co zrobiłaś ze swoim Chrztem?!A może zapytać tak osobiście: Katoliku!  co ty zrobiłeś ze swoim Chrztem???

W niedzielę Chrztu Pańskiego proszę ciebie daj  innym przykład wiary, która nie jest fikcją.

 

Wasz proboszcz O. Andrzej Mikołajczyk O. Carm.

Niedziela Chrztu Pańskiego rok B 10.01.2021

01_Chyżne