Miejsce do modlitwy

Dziś obchodzimy święto poświęcenia kościoła. Ludzie zawsze wiedzieli, że to co najwspanialsze, najpiękniejsze należy się Bogu. Dziś jest podobnie, tylko Bóg się zmienił dla wielu. Dziś dla wielu Bogiem jest pieniądz, a jego świątynie to banki i centra handlowe. Dziś wiele świątyń stoi pustych. Smutne jest to, że na Wschodzie wiele świątyń zamieniono na kina, muzea i magazyny, a wiele innych wysadzono, bo próbowano zbudować świat bez Boga.

Jeszcze smutniejsze jest to, co stało się na Zachodzie, gdzie wiele kościołów zamknięto, albo nawet sprzedano, bo nie było komu do nich chodzić.

Może ktoś powiedzieć, że nas to nie dotyczy, u nas przecież kościoły nie są puste. Dużo nowych kościołów powstaje.  Czy aby na pewno tak jest? Czy zawsze przychodzimy do kościoła po to, aby się modlić. Czy przypadkiem nie po to, aby się samemu pokazać, albo pooglądać innych, albo żeby mieć z kim, albo o kim pogadać. Takie zachowanie świadczy o braku wiary. Wiary w to, że Msza święta to spotkanie z samym Bogiem, a kościół jest Jego domem. Niestety coraz częściej zdarza się tak, że ktoś przychodzi na Mszę Świętą za swoich zmarłych, albo przy okazji chrztu, czy ślubu i z jego zachowania widać, że nie był w kościele od paru lat i zupełnie nie wie, jak się zachować.

Bardzo ważne są świątynie, które budujemy, bo musimy mieć jakieś miejsce do modlitwy, ale najważniejsze jest, aby Pan Bóg znalazł miejsce w naszym sercu. Jeśli Bóg nie znajdzie miejsca w moim sercu i w moim życiu, to na nic się zdadzą wszelkie świątynie, choćby najwspanialsze. “Świątynia Boga jest święta a wy nią jesteście”.

Wasz proboszcz O. Andrzej Mikołajczyk O. Carm.

25. 10.2020 30 niedziela zwykła – rok A Niedziela poświecenia kościoła

01_Chyżne