21 NIEDZIELA ZWYKŁA – 22.08.2021

Jak zapewne wszystkim Wam wiadomo, decyzją naszego ojca Prowincjała Wiesława Strzeleckiego i Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego od 16 sierpnia, czyli od zeszłego poniedziałku, zostałem skierowany do posługi w naszej chyżniańskiej parafii. Przyjąłem tą wiadomość z wielką radością, ale też i z dość dużą dozą niepokoju, pamiętając słowa samego Jezusa, który mówił, że żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Jednakże ufając, że Boża Opatrzność w swoich zrządzeniach nigdy się nie myli i licząc na Jego Miłosierdzie oraz Waszą serdeczność i chęć pomocy i współpracy, żywię wielką nadzieję, że wspólnie będziemy mogli zdążać do nieba, wychwalając Boga i rozsławiając cześć św. Anny – naszej Patronki oraz naszej chyżniańskiej wioski i parafii. Rozpoczynając moją posługę jako Waszego proboszcza pokornie proszę Was wszystkich o modlitwę w mojej intencji, abym nie szczędząc sił mógł służyć Wam jak najlepiej.

Również wszystkim nam wiadomo, że po tragicznej burzy w nocy z poniedziałku na wtorek zastaliśmy wiele wyłamanych drzew, min. przy kościele przewróciła się lipa oraz kapliczka z figurką Matki Bożej Fatimskiej przy naszym domu zakonnym. Najwięcej jednak szkód narobiła przewrócona lipa na naszym parafialnym cmentarzu. Ponieważ mój poprzednik – o. Andrzej obawiał się takiego wypadku zdarzeń, dlatego cmentarz jest ubezpieczony od takich kataklizmów. Proszę jednak, do czasu przyjazdu rzeczoznawcy, w celu oszacowania strat, nie usuwać na własną rękę powalonego drzewa ani swoich poniszczonych nagrobków. Mam nadzieję, że odszkodowanie uzyskane od ubezpieczyciela choć w jakiejś części zrekompensuje straty poszkodowanym.

W tym tygodniu przeżywać będziemy następujące święta liturgiczne: – Niedziela – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Królowej. – Poniedziałek – Wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy. – Wtorek – Święto św. Bartłomieja, Apostoła. – Środa – Wspomnienie św. Ludwika, króla, i św. Józefa Kalasantego, kapłana oraz św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, dziewicy Zakonu Karmelitańskiego. – Czwartek – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W tym dniu dokonamy odnowienia Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej. – Piątek – Wspomnienie św. Moniki. – Sobota – Wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła.

W przyszłą niedzielę, tj. 29 sierpnia br., o godz. 11.00 w kościele pw. świętego Marcina w Podwilku zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony i żniwa, w ramach 29-tych Gminnych Dożynek. Z uwagi na czas pandemii, który przeżywamy, tegoroczne dożynki mają mieć skromny przebieg.

Wszystkim naszym parafianom i tym, którzy gościnnie przebywają w naszej parafii życzymy miłej niedzieli i udanego tygodnia, niech w każdej chwili Waszego życia towarzyszy Wam Boże błogosławieństwo i opieka świętej Anny. Prośmy Pana o odpowiednią pogodę na czas prac polowych. Módlmy się również przez wstawiennictwo Matki Najświętszej i naszej Patronki św. Anny o Boże błogosławieństwo dla wszystkich jubilatów i solenizantów tego tygodnia i za wszystkich bliskich naszemu sercu zmarłych, zwłaszcza tych, których rocznica śmierci przypada w tym tygodniu oraz spoczywających na naszym parafialnym cmentarzu.